Aktualności Centrum Dokumentacji Europejskiej

Harmonogram pracy Centrum Dokumentacji Europejskiej WSG w roku akademickim 2017/2018

Bydgoszcz, 8 września 2017 r.

 

Szanowni Państwo!

 

Poniżej przedstawiamy harmonogram pracy Centrum Dokumentacji Europejskiej WSG w roku akademickim 2017/2018.

Obowiązuje od dnia 16.09.2017 r.

 

poniedziałek: nieczynne

wtorek-piątek: 8:00-16:00

sobota: 9:00-17:00

niedziela: 9:00-15:00

 

Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej »

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej Polak-Europejczyk

Szanowni Państwo!

 

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich o/Bydgoszcz oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej WSG, przy ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bydgoszczy organizują Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej "Polak-Europejczyk".

Impreza odbędzie się dnia 9 maja 2017 r. o godzinie 11:00 w auli K 1, przy ul. Naruszewicza 11 w Bydgoszczy.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Europoseł Janusz Zemke, Starosta Powiatu Bydgoskiego Wojciech Porzych oraz Rektor WSG prof. Wiesław Olszewski.

 

Dyrektor Biblioteki Głównej WSG

czytaj więcej »

Europejski Dzień Języków 2016 dla przedzkolaka, ucznia, studenta

Ideą Europejskiego Dnia Języków jest podkreślenie znaczenia nauki języka obcego oraz działań Unii Europejskiej na rzecz wspierania edukacji i różnorodności Unii Europejskiej.

Z tej okazji Centrum Dokumentacji Europejskiej przy Bibliotece Głównej WSG tradycyjnie zorganizowało cykl imprez skierowanych do studentów, młodzieży szkolnej i przedszkolaków.

Dnia 27 września 2016 r. o godzinie 10:00 w auli B1 (bud. B przy ul. Garbary 2) odbył się krótki wykład wraz z konkursami skierowanymi do studentów. W wydarzeniu wzięli udział: Prorektor ds. Międzynarodowych - Prof.WSG dr Marzena Sobczak-Michałowska oraz Rektor - Prof. WSG dr inż. Wiesław Olszewski, który pełni jednocześnie funkcję Konsula Honorowego Republiki Słowackiej. Republika Słowacka do końca bieżącego roku przewodzi działaniom Rady Unii Europejskiej.

W godzinach popołudniowych tego samego dnia Centrum Dokumentacji Europejskiej odwiedzi uczniów dwóch klas z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Przewidziana jest prelekcja wraz z konkursami.

Europejski Dzień Języków to również okazja do krzewienia idei integracji europejskiej wśród najmłodszego pokolenia. Z tej okazji w październiku odwiedziliśmy Przedszkole Akademickie WSG.

Fotorelacja z imprezy znajduje się tutaj.

czytaj więcej »

Europejski Dzień Języków 2015 dla przedszkolaka, ucznia i studenta

Europejski Dzień Języków 2015 r. w WSG - dla przedszkolaka, ucznia i studenta

Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który przypada na 26 września Biblioteka Główna WSG zorganizowała cykliczną imprezę, podczas której uczestnicy dowiedzieli się na temat idei wielojęzycznej Europy. Prelekcje i konkursy dostosowane do wieku uczestników zorganizowano w: II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, Wyższej Szkole Gospodarki oraz Przedszkolu Akademickim WSG. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć.

czytaj więcej »

Debata oksfordzka

Dnia 21 maja 2015 r. zorganizowano Debatę Oksfordzką.

Dwie drużyny, w których skład weszli studenci WSG i UMK odbyły debatę na temat: Porozumienie o wolnym handlu UE-USA: czy będzie korzystne dla  UE?

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorami byli: EurActiv.pl, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSG.

Poniżej zdjęcia z wydarzenia.

 

czytaj więcej »

XIX seminarium dla pracowników sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej

Centrum Dokumentacji Europejskiej przy Bibliotece Głównej Wyższej Szkoły Gospodarki było organizatorem pierwszego w WSG w Bydgoszczy i XIX z kolei zjazdu pracowników sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej w Polsce, zaplanowanego w dniach 8-10.12.2014 r.

Ideą spotkania były tradycyjnie prezentacja i dyskusja na temat priorytetowych obszarów działalności Unii Europejskiej oraz wypracowanie modelu wspólnych działań sieci na rzecz komunikowania o działalności Unii w społecznościach lokalnych, wśród których funkcjonują Centra.

Poza problematyką promocji działalności Unii Europejskiej omówione zostały kwestie merytoryczne, dotyczące szeroko rozumianego obszaru informacji naukowej dla użytkowników - źródeł, pozyskiwania danych, wyszukiwania i wymiany informacji - w celu systematycznego doskonalenia jakości obsługi korzystających ze specjalistycznych bibliotek europejskich.

 

czytaj więcej »

Fotorelacja z wystawy STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

   

W dniach 23.09.-03.10.2014 r. gościliśmy w WSG wystawę pt. Strzał w dziesiątkę! z okazji 10-lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Wystawę przygotowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Centrum Dokumentacji Europejskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Muzeum UMCS. Patronat objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdjęcia z wystawy zamieszczono w Galerii Zdjęć WSG.

czytaj więcej »

Fotorelacja z Europejskiego Dnia Języków 2014

   

Europejski Dzień Języków 2014 - dla przedszkolaka, ucznia, studenta

W dniach 25.-26.09.2014 r. Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSG organizowało prelekcje i konkursy z okazji Europejskiego Dnia Języków, którego obchody mają podkreślać ideę wielojęzyczności i wielokulturowości Europy, a tym samym przypominać założenia polityki językowej UE.

Zdjęcia można oglądać w Galerii WSG.

czytaj więcej »

Zaproszenie na konferencję naukową

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Centrum Naukowe Instytutu Studiów Politycznych PAN i Uczelnia Łazarskiego zapraszają na konferencję naukową pt. Unia Europejska w przyszłości: czy silniejsza i bardziej demokratyczna?

Data i miejsce konferencji:
21 listopada 2014 r. (piątek), w godz. 10.30 – 14.00;
Uczelnia Łazarskiego, Warszawa, ul. Świeradowska 3, aula nr 130 (pierwsze piętro)

Konferencja odbędzie się w języku polskim. Udział jest bezpłatny,
Przebieg dyskusji będzie transmitowany pod linkiem: http://streaming.lazarski.pl/.

Ppotwierdzenie uczestnictwa (liczba miejsc ograniczona) - poprzez formularz rejestracyjny do 19 listopada 2014 r.: konferencja@isppan.waw.pl.

 

 

czytaj więcej »

Wystawa "Strzał w dziesiątkę!"

Z przyjemnością zachęcamy do obejrzenia wystawy "Strzał w dziesiątkę!". Jest to wystawa fotograficzna ukazująca drogę Polski do UE z perspektywy dekady członkostwa w europejskiej wspólnocie. Od 24 września do 3 października, dostępna w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG przy ul. Królowej Jadwigi 14 w godzinach pracy APK (wtorek-piątek: 10:00-18:00, sobota: 10:00-15:00, niedziela-poniedziałek: nieczynne). Wystawę przygotowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z Centrum Dokumentacji Europejskiej w Lublinie i Muzeum UMCS. Patronem honorowym wystawy jest Minister Spraw Zagranicznych. Podzielona na 20 dużych plansz wystawa prezentuje, m.in. historyczny wkład Polaków w idee europejskie, proces integracji Polski z UE, moment przystąpienia Polski do UE, aż do polskiej Prezydencji, a także bilans członkostwa Polski w UE, z perspektywy 10-lecia. Na wystawie zobaczyć można wcześniej niepublikowane zdjęcia, także z prywatnych archiwów.

http://ec.europa.eu/polska/news/events/140512_wystawa_strzal_w_10tke_pl.htm

czytaj więcej »