Aktualności Biblioteka

Lex Polonica Maxima

     Szanowni Państwo!

Przypominamy o możliwości skorzystania z profesjonalnego systemu informacji prawnej - Lex Polonica Maxima, dostępnego w czytelni Biblioteki Głównej WSG, jak równiez na terenie filii bibliotecznych w Ełku, Malborku, Inowrocławiu i Słupsku. Lex Polonica Maxima to zasoby aktualizowanych na bieżąco (co tydzień) źródeł prawa, komentarzy i innych publikacji nie tylko dla prawników...

Celem skorzystania z programu zapraszamy do Biblioteki Głównej WSG i do naszych filii.

czytaj więcej »

Dostęp do baz Wirtualnej Biblioteki Nauki w 2014 roku

      Szanowni Państwo,

w imieniu ICM UW - krajowego koordynatora Wirtualnej Biblioteki Nauki mamy przyjemność zakomunikować, że w roku 2014.  przewidziano kontynuację wszystkich licencji krajowych z 2013 r, Oznacza to, że studenci i pracownicy naukowi WSG nadal będą mieli możliwość korzystania z baz Springer, Willey, Web of Knowledge, Nature i Science oraz Elsevier i Scopus.

Szczegółowe informacja odnośnie zawartości baz danych znajdziecie Państwo tutaj.

czytaj więcej »

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w WSG - fotorelacja

     

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w WSG - fotorelacja

W dniu 26 września 2013 r. – finał konkursu dla uczniów szkół średnich i studentów WSG, pt.

Europejski dzień języków w WSG dla przedszkolaka, ucznia i studenta.

Miejsce: aula K-1 oraz Przedszkole Akademickie WSG, gdzie obyło się spotkanie pt. Unijne bajkowanie. Przedszkolaki otrzymały baloniki. Uczniowie i studenci skromne prezenty (długopis, ołówek itp.), a finaliści plecak lub pendrive. Prezenty otrzymaliśmy – dzięki staraniom – z Unii Europejskiej. W tym roku konkurs był skierowany przede wszystkim do studentów z Ukrainy w związku z planowanym podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

 

czytaj więcej »

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWO-WYDAWNICZA

Biblioteka prowadzi działalność naukowo-wydawniczą. Do tej pory wydano trzy publikacje. Szczególnie polecamy:  „Przypisy, powołania, bibliografia załącznikowa : poradnik” oraz „Poradnik dyplomanta”.

 

Książka traktuje o bibliografii załącznikowej, przypisach itp. Ich wartość merytoryczna jest  niezwykle pomocna zarówno dla studentów jaki i pracowników naukowych WSG, piszących różnego rodzaju teksty naukowe i popularnonaukowe.

 

Poradnik skierowany jest do studentów przygotowujących prace dyplomowe (licencjackie, magisterskie, podyplomowe). Zawiera m.in.: informacje o etapach tworzenia pracy dyplomowej, redagowania tekstu, przypisach powołaniach i bibliografii załącznikowej, poszukiwaniu literatury, etyczno-prawnych aspektach wykorzystania cudzych tekstów.

czytaj więcej »

Dostęp do IBUK.PL

PODRĘCZNIKI AKADEMICKIE IBUK.PL
 
NOWE OPROGRAMOWANIE IBUK LIBRA
Celem udogodnienia pracy z elektronicznymi książkami uruchomiono nowe oprogramowanie IBUK LIBRA.
Wejście odbywa się przez przeglądarkę WWW (sugerowane przez PWN: Google Chrome lub Safari). Uruchomiona musi być również obsługa Javascript oraz cookies.
Logowanie odbywa się wyłącznie przy użyciu numeru PIN, który nadawany jest indywidualnym użytkownikom przez pracownika Biblioteki WSG. Pracownicy oraz studenci wydziałów zamiejscowych WSG proszeni są o kontakt z odpowiednimi filiami biblioteki uczelnianej.
Rejestrację w bazie IBUK LIBRA przedstawiono w materiale: http://vimeo.com/53669607.

Nowe funkcje czytnika w IBUK LIBRA:
- wyszukiwanie wewnątrztekstowe,
- dodawanie zakładek,
- zaznaczanie fragmentów tekstu,
- wprowadzanie własnych notatek,
- tagowanie fragmentów,
- eksport notatek > prześlij / udostępnij notatkę / zakładkę,
- wstawianie przypisów (wkrótce),
- tryb optymalny / zgodny.
Instrukcja dotycząca pracy z książką: http://vimeo.com/53587389.

czytaj więcej »

Promocja książki w APK

Szanowni Państwo,

6 maja (czwartek) 2010 r. o godzinie 16.00 zapraszamy do sali widowiskowej Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
na promocję książki  „Rok Pierwszy. Powstanie i działalność aparatu bezpieczeństwa publicznego na Pomorzu i Kujawach (Luty – Grudzień 1945)”.
Najnowsza książka Instytutu Pamięci Narodowej zawiera dotychczas nigdzie nie publikowane dokumenty, które obrazują proces tworzenia i działalność Urzędów Bezpieczeństwa na Pomorzu i Kujawach w 1945 r. Zadaniem funkcjonariuszy WUBP w Bydgoszczy i jego powiatowych placówek na terenie województwa pomorskiego było bezwzględne rozprawienie się z konspiracją niepodległościową i złamanie wszelkiego oporu społecznego. Z kart opublikowanych w książce dokumentów wyłania się również obraz życia codziennego społeczeństwa próbującego przystosować się do „nowej rzeczywistości”.
Promocji książki, z udziałem jej autorów, towarzyszyć będą dwie prezentacje multimedialne stanowiące wprowadzenie do tematyki publikacji. Pierwsza z nich, autorstwa dr. Marka Szymaniaka, zostanie poświęcona początkom funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa publicznego na Pomorzu i Kujawach. Piotr Rybarczyk natomiast podejmie próbę przyjrzenia się mechanizmom mitologizacji na przykładzie tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji, którzy polegli na terenie województwa pomorskiego w latach 1945-1949. W czasie trwania promocji będzie możliwość nabycia najnowszych wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej.
Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpowszechnienie tej informacji!

czytaj więcej »

Specjalistyczne naukowe bazy wiedzy w WSG

Szanowni Państwo,

Biblioteka i Ośrodek Informacji Naukowej przypominają, że na terenie WSG istnieje możliwość bezpłatnego dostępu do specjalistycznych baz czasopism elektronicznych konsorcjum EBSCO, oraz wydawnictw periodycznych i książkowych osiągalnych w ramach Biblioteki Wirtualnej Nauki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Ośrodka Informacji Naukowej, gdzie uzyskacie stosowne informacje odnośnie zasad korzystania z zasobów wiedzy online.

Zachęcamy również do korzystania z wirtualnej biblioteki uczelnianej działającej na stronie Ośrodka Nowych Technologii Edukacyjnych. Jest to elektroniczne repozytorium źródeł wiedzy, do którego mają dostęp wszyscy studenci i pracownicy WSG w Bydgoszczy.

W razie trudności z wyszukiwaniem materiałów zapraszamy do Ośrodka Informacji Naukowej (przy Bibliotece Głównej) celem uzyskania pomocy. Zapytania można kierować na adres oin@byd.pl.

czytaj więcej »

Biblioteczka APK

BOOKSPACE - Biblioteczka APK
Bookcrossing  dotarł i do nas…


    W czasach, gdy zanika czytelnictwo a wszelkie formy jego uprzystępniania nabierają szczególnego znaczenia. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy włączyła się ogólnoświatowy ruch popularyzacji  czytelnictwa, upatrując w nim duże możliwości jego wspierania. Chcemy zainteresować młodzież i dorosłych mieszkańców Bydgoszczy książką, sprawić by czytanie stało się modą i przyjemnością. Duże wsparcie merytoryczne uzyskaliśmy od koordynatora ogólnopolskiego Fundacji Bookcrossing. Polska  Pani Jolanty Niwińskiej, na co dzień  nauczyciela bibliotekarza Gimnazjum nr 20 w Bydgoszczy. To dzięki niej ruch bookcrossingowy dotarł do naszej Uczelni i Bydgoszcz stała się stolicą polskiego bookcrossingu. Zdecydowanie ten ruch  będziemy wspierać.
Zapraszamy 25 marca 2010 r. ( czwartek)  godz. 13:00  na uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej
Umieściliśmy półkę na antresoli w budynku L – Akademicka Przestrzeń Kulturalna przy ul. Królowej Jadwigi 14 (wjazd od Naruszewicza). Można tu usiąść i zapoznać się z uwolnionymi publikacjami, w skupieniu poczytać. Przy kawie lub herbacie spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi, porozmawiać o książkach. Można  też wymienić się książką, zabrać tę interesującą, a po jej przeczytaniu zwrócić na naszą półkę Bookspace -  Biblioteczka APK. Chodzi o to, by książka miała więcej jak najwięcej czytelników i była dalej rozpowszechniana.
Będzie nam miło jeśli przyłączycie się Państwo do uwalniania książek, zachęcając przyjaciół i znajomych do udziału w naszej akcji.

czytaj więcej »