logo

Język polski jako obcy

W tej sekcji znajdują się materiały przydatne do nauki języka polskiego jako obcego. Zostały one podzielone na dwie grupy wiekowe, z uwzględnieniem typów materiałów.

Język polski jako obcy w Bibliotece Głównej 

WYBRANE APLIKACJE PRZYDATATNE DO NAUKI JĘZYKA

  1. Ba Ba Dum - Platforma umożliwia naukę słownictwa w aż 21 językach wykorzystując do tego 5 różnych gier. Pomysłodawcy sięgnęli do najlepszej metody czyli do nauki poprzez ilustracje. Przygotowano mnóstwo ciekawych i bardzo szczegółowych grafik, dzięki którym łatwo rozpoznasz poszczególne czynności i elementy otaczającego nas świata, a następnie je nazwiesz. 
  2. Wordwall - Prosty sposób tworzenia własnych materiałów dydaktycznych. Twórz indywidualne ćwiczenia dla swojej klasy. Testy, łączenie w pary, gry słowne i wiele więcej. Portal Wordwall umożliwia zarówno tworzenie ćwiczeń interaktywnych, jak i do wydruku. Większość naszych szablonów jest dostępna w obu wersjach – interaktywnej i do wydruku. 
  3. Genial.ly - To genialne narzędzie do tworzenia interaktywnego materiału do lekcji. Podstawowe funkcjonalności programu udostępnione są bezpłatnie i wystarczają do stworzenia ciekawych prezentacji, infografik i tablic interaktywnych. Szczególnie przydają się w edukacji najmłodszych – przykuwają uwagę i angażują w realizowanie różnych zadań. Wystarczy stworzyć interaktywny obrazek, który może stanowić całą lekcję. W obrazku można ukryć różnorodne zadania, filmiki, zdjęcia, quizy, QR kody oraz wiele innych ciekawych rzeczy. 
  4. Wirtualne koło fortuny - Koło można w pełni modyfikować, wprowadzając na jego pola dowolne słowa. Jest to świetne rozwiązanie na automatyzację różnych zagadnień gramatycznych jak np. koniugacje, formy czasu przeszłego, aspekt czy zaimki. Koło to może nam też posłużyć do powtórki słownictwa. Możemy je również wykorzystać do wskazania ucznia, któremu chcemy zadać pytanie albo dobierania uczniów w pary. To narzędzie nie tylko zdynamizuje nasze lekcje, ale wprowadzi też na nie sporą dawkę rywalizacji. Dobra zabawa gwarantowana! 
  5. AnswerGarden - Narzędzie AnswerGarden to prosta aplikacja pozwalająca w bardzo szybki sposób uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie. Można ją więc wykorzystać jako formę zdobywania informacji zwrotnej lub szybkie głosowanie. Dzięki niej można np. przeprowadzić burzę mózgów online przy wykorzystaniu wirtualnej tablicy albo zwykłego okienka czatu. W sieci można znaleźć mnóstwo instrukcji, które pomogą zaznajomić się z tą aplikacją. 
  6. Story Dice oraz Story Cards (kości opowieści) - Można na lekcjach bawić się z uczniami, wyrzucając kości stacjonarne, a ci, którzy dysponują telefonem, „klikają” w wirtualne, ściągając darmowe aplikacje ze Sklepu Play. W obu przypadkach zabawa jest przednia, a skupienie, by wykorzystać kości i stworzyć sensowną historię, maksymalne. Kilka sekund i jedna albo nawet więcej aplikacji do opowiadania historyjek lądują na naszym telefonie lub tablecie. 
  7. Kahoot - Kahoot to narzędzie, które daje nam możliwość tworzenia własnych quizów. Tematyka jest dowolna. Aplikacji możemy używać w dwóch trybach: challenge i live game. Kahoot świetnie się sprawdza na lekcjach powtórkowych, ale również na różnego rodzaju warsztatach czy lekcjach dodatkowych, gdzie staramy się przybliżyć naszym kursantom nie tylko treści językowe, ale również te związane z kulturą Polski. 
  8. Quizlet - Możemy nie tylko korzystać z gotowych materiałów, stworzonych przez innych użytkowników, ale również tworzyć swoje własne, a następnie udostępniać je naszym uczniom. Quizlet daje nam również możliwość śledzenia postępów naszych uczniów. Aplikacja ta jest ponadto bardzo skuteczna przy utrwalaniu słownictwa i wszelkiego rodzaju powtórkach. Możemy tworzyć własne zestawy fiszek lub korzystać z gotowych. Opcja Graj w Quizlet Live skutecznie zaangażuje wszystkich uczniów na naszych zajęciach. 
  9. Wirtualny wisielec - Ta gra świetnie się sprawdza zarówno jako forma rozgrzewki, jak i zakończenie zajęć. Jest również dobrym pomysłem na rozbudzenie uczniów, kiedy spada ich poziom koncentracji. Teraz możemy grać w wisielca również na lekcjach online, wystarczy wejść na stronę, wymyślić hasło i zaprosić do gry naszych uczniów. 

METODYKA JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

  1. Poradnik metodyczny nauczania języka polskiego jako drugiego / obcego dla polonijnych nauczycieli wychowania przedszkolnego 
  2. Program nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego dla uczniów w wieku wczesnoszkolnym na poziomie podstawowym 
  3. Specyfika nauczania języka polskiego jako obcego dzieci cudzoziemskich (artykuł na str. 36) 
  4. Metoda JES klasy 1-3 - Materiały dla nauczycieli wspierające proces uczenia się uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji, uczących się w klasach ogólnych oraz oddziałach przygotowawczych w młodszych klasach szkoły podstawowej 
  5. Miniporadnik gramatyczny dla nauczycieli języka polskiego na Wschodzie
  6. Język polski jako obcy - materiały do nauczania języka polskiego jako obcego 

KURSY E-LEARNINGOWE DO SAMODZIELNEJ NAUKI, DARMOWE LEKCJE I KONWERSACJE ONLINE

  1. Platforma Polski Info 
  2. Platforma Polski Jazyk 
  3. Platforma Navoica 
  4. Book2 
  5. Lekcje wideo do nauki języka polskiego 
  6. Polski Bez Stresu oferuje bezpłatne kursy: Зустрічі гостей з України:

Katalog Biblioteki WSG

Odszukaj interesujęce Cię tytuły za pomocą wyszukiwarki

Adres: Obrońców Bydgoszczy 1, 85-054 Bydgoszcz

E-mail: biblioteka@byd.pl

Telefon: 52 567 00 73, 52 567 00 74

© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki. All rights reserved.