Fotorelacja - Europejski Dzień Języków 2021

Europejski Dzień Języków 2021 już za nami. Jak świętowaliśmy w tym roku? Zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

European Day of Languages

September 25 is the European Day of Languages! To celebrate this event, on October 8 at 11:00 EUROPE DIRECT Bydgoszcz, the School of Foreign Languages and the Centre for European Documentation at the Main Library would like to invite you to the Library at Obrońców Bydgoszczy 1 Street to take part in the quiz "Language Wheel of Fortune".

Anyone wishing to join in the game is asked to apply to Chabota Hanzuki from Welcome Centre at chabota.hanzuki@byd.pl. We also invite the public to join us in cheering and everyone who would like to find out a lot of interesting facts about languages in the world!

Feel free to get involved in organising this event and send questions about the languages of the countries you come from to biblioteka@byd.pl .

Participants will be awarded with prizes funded by European Commission!

Przerwa urlopowa

Uprzejmie informujemy, że w dniach 02-15.08.2021 r. Biblioteka Główna WSG będzie nieczynna z powodu przerwy urlopowej.

Dear Students!
From August 2nd to August 15th the library will be closed due to holidays.

Godziny otwarcia w okresie letnim

Uprzejmie informujemy, że od 03.07.2021 r. do 30.09.2021 r. Biblioteka Główna WSG będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00.

Dear students,

from July 3rd to September 30th the library will be open Monday-Friday from 9 a. m. to 4 p. m.

Biblioteka nieczynna 3 - 7 czerwca 2021 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 3-7 czerwca 2021 biblioteka będzie nieczynna.

Dear students,

from June 3rd to June 7th the library will be closed (public holidays).

Biblioteka nieczynna 1-4 maja 2021 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 1-4 maja 2021 biblioteka będzie nieczynna.

Dear students,

from May 1st to May 4th the library will be closed (public holidays).